Wyjaśnienia treści SWZ
Krypno Kościelne, 14.04.2022r.
Gmina Krypno
Krypno Kościelne 23B
19-111 Krypno Kościelne
Tel. 85/7169033
e-mail: ugkrypno@podlaskie.pl
REGON: 050659415 NIP: 546 13 38 716
IN.271.1.4.2022
2022/BZP 00101321/01
WYJAŚNIENIE TREŚCI SPECYFIKACJI WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
Dotyczy postępowania przetargowego na zadanie pod nazwą „Rozbudowa, przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na Gminne Centrum Kultury w miejscowości Ruda, gm. Krypno.”
Pytanie 1. Podczas wizji lokalnej stwierdzono bardzo złą jakość tynków na ścianach, sufitach 1 piętra i piwnicy. W takim wypadku tynk należy skuć do cegły, mury oczyścić i wykonać nowe tynki. Przedmiary budowlane takich robót nie uwzględniają. Uwzględniają tylko przecieranie tynków i miejscowe uzupełnianie (do 10%). Z kolei na parterze budynku założone w przedmiarach 10% tynków uzupełnianych to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę fakt, że oprócz tynków zniszczonych, będą jeszcze wykonywane inne roboty budowlane a także roboty związane z instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. Prosimy o wprowadzenie zmian w przedmiarach robót.
Odpowiedź 1. Przyjęto 30% skucia tynków na ścianach i sufitach – poz. 155 i 156. Doszły dodatkowe pozycje – wykonanie nowych tynków na ścianach i stropach istniejących – poz. 157 i 158
Pytanie 2. Dodatkowo nawiązując do pytania nr 1 stwierdzono, że ściany w budynku są po prostu bardzo nierówne. W jakim standardzie należy te ściany wykończyć, w jaki sposób je wyrównać? W przedmiarach budowlanych zaniżono ilość szpachlowania (poz. 159).
Odpowiedź 2. W poz. gładź gipsowa na ścianach i sufitach poprawiono ilość gładzi na ścianach (100% zamiast 10% - co było pomyłką) - poz. 163
Pytanie 3.Nawiązując do pytania nr 1 i nr 2 stwierdzamy, że poz. 150-158 przedmiaru bud. są nieprawidłowe i zaniżają rzeczywistą wartość robót.
Odpowiedź 3. W związku z wyjaśnieniem w pkt 1 – wypadły pozycje na Uzupełnienie tynków na istniejących ścianach i stropach, a w ich miejsce weszły pozycje „Skucie oraz wykonanie nowych tynków” – poz. 155-158
Zmianie uległy też pozycje na „Przecieranie tynków”, zamiast 90% przyjęto 70%, gdyż 30% podlega skuciu – poz. 159 i 160
Pytanie 4. W przedmiarach bud. zaniżono poz. 176. Proszę potwierdzić, że pozostało ściany i sufity nie będą malowane.
Odpowiedź 4. Poprawiono ilość malowania ścian i sufitów – poz. 182
Pytanie 5. Z przedmiarów bud. wynika, iż sufit nad 1 piętrem należy wykonać z płyt g-k. Tynk na istniejącym suficie jest w bardzo złym stanie i należało by go skuć. Jak zatem należy wykończyć strop nad sufitem podwieszanym (nad płytami g-k)?
Odpowiedź 5. Pod płytami Gk sufitu nie ma potrzeby skuwać tynku ani tynkować.
Pytanie 6. Podczas wizji lokalnej stwierdzono, że część ścianek działowych wykonana jest z drewna/ mat. Drewnopodobnych/ g-k. Brak w przedmiarach budowlanych rozbiórek i utylizacji tych ścianek. Prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź 6. Dodatkowa pozycja: Rozebranie ścianek działowych lekkich (z drewna, drewnopodobn. i płyt g-k) - pom. 4/2, 5/2 – poz. 14
Pytanie 7. Brak w przedmiarach budowlanych demontażu i utylizacji istniejącej stolarki zewnętrznej okiennej i drzwiowej z PVC oraz okiennej drewnianej. Prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź 7. Poprawiono ilość zdemontowanych ościeżnic – poz. 7. Dodatkowa pozycja: Wykucie z muru podokienników okiennych – poz. 26
Pytanie 8.Ze względu na ryczałtowy charakter wynagrodzenia za Zamówienie prosimy o sprecyzowanie poz. 24 przedmiaru bud.
Odpowiedź 8. Pozycja została wyrzucona (chodziło o poz. UWAGA : Zakres i ilość robót rozbiórkowych do ewentualnego skorygowania w trakcie ich wykonywania na budowie)
Pytanie 9. Niezrozumiały zapis poz. 25. Przedmiaru bud. Prosimy o wyjaśnienie.
Odpowiedź 9. Pozycja została wyrzucona (chodziło o poz. UWAGA :W poz. 20 (Wywiezienie gruzu) nie ujęto wywiezienia zdemontowanej stolarki okiennej i drzwiowej, balustrad schodowych), a zamiast tego dodaliśmy poz. Utylizacja zdemontowanej stolarki itd. jak poniżej
Dodatkowa pozycja: Utylizacja zdemontowanej stolatki okiennej i drzwiowej oraz balustrad schodowych – poz. 27
Pytanie 10. Podczas wizji lokalnej stwierdzono różne poziomy posadzek w budynku (na tych samych kondygnacjach). Prosimy o wskazanie rozwiązania oraz uwzględnienia tego rozwiązania w przedmiarze bud.
Odpowiedź 10. Wylewka bet występuje . 3-5 cm w pom. 8/1, 7/1, hol 4/1. Pozycję Wylewka betonowa rozbiliśmy na dwie pozycje, pierwsza gr. 2-3 cm, druga gr. 3-5 cm – poz. 170 i 171
Pytanie 11. Prosimy o potwierdzenie że płytki gres należy układać bezpośrednio na podłogach drewnianych (1 piętro) oraz na 2-3 cm posadzce betonowej (wylewce) na parterze. Jeżeli nie to brakuje w przedmiarach budowlanych rozbiórek podłóg i posadzek, ewentualnie naprawy posadzek oraz wykonania wszystkich wymaganych warstw podłogowych.
Odpowiedź 11. Gres układamy na podłogach drewnianych.
Pytanie 12. Podczas wizji lokalnej stwierdzono, że strych jest cały zaśmiecony. Prosimy o sprecyzowanie do kogo będzie należało uprzątnięcie śmieci, ich wywiezienie i utylizacja.
Odpowiedź 12. Uprzątnięcie śmieci należy do Wykonawcy.
Pytanie 13. Prosimy o wskazanie ile więźby dachowej (elementów konstrukcyjnych) należy wymienić podczas naprawy dachu i wymiany pokrycia dachowego.
Odpowiedź 13. Na obecnym etapie bez zdjęcia pokrycia oszacowanie wymiany jest niemożliwe. Należy przyjąć jak w przedmiarze
Pytanie 14. Podczas wizji lokalnej stwierdzono duże ilości odspojonego oraz popękanego tynku zewnętrznego na elewacji budynku. Przedmiary bud. zakładają skucie tynków zewnętrznych w ilości 10% całkowitej powierzchni. Jest to zdecydowanie za mało. Prosimy o zwiększenie ilości w przedmiarach.
Odpowiedź 14. Przyjęliśmy 30% uzupełnienia tynków – poz. 188
Pytanie 15. Prosimy o wyjaśnienie czy w piwnicach będą wykonywane prace posadzkarskie. Brak w przedmiarach bud.
Odpowiedź 15. Prace posadzkarskie w piwnicach nie są przewidywane.
Pytanie 16. Brak w dokumentacji rysunków konstrukcji nowej więźby dachowej nad istniejącym tarasem. Prosimy o uzupełnienie
Odpowiedź 16. Konstrukcja więźby dachowej Jest w proj. architekt, techn.
Pytanie 17. Brak w dokumentacji rysunków konstrukcyjnych projektowanych schodów wewnętrznych i podestów (klat. schod.). Prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź 17. Pełna dokumentacja w załączeniu.
Pytanie 18. Brak w dokumentacji rysunków konstrukcyjnych schodów zewnętrznych, podestu, pochylni oraz studzienek betonowych. Prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź 18. Pełna dokumentacja w załączeniu.
Pytanie 19. Prosimy o potwierdzenie, że wszystkie rosnące na obszarze objętym opracowaniem drzewa i krzewy należy pozostawić.
Odpowiedź 19. Wszystkie rosnące drzewa i krzewy należy pozostawić.
Pytanie 20. Prosimy o potwierdzenie że istniejące ogrodzenie wraz ze wszystkimi elementami należy pozostawić w stanie niezmienionym, oraz że remont czy też wymiana tego ogrodzenia nie wchodzą w zakres przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź 20. Należy pozostawić w stanie nie zmienionym oraz remont i wymiana nie wchodzą w zakres przedmiotu zamówienia.
Pytanie 21. Prosimy o potwierdzenie że zakup i montaż okapu nie wchodzi w zakres przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź 21. Zakup i montaż okapu nie wchodzi w zakres przedmiotu zamówienia, okap zostanie zamontowany przy wyposażeniu meblowym kuchni.
Pytanie 22. Prosimy o potwierdzenie że wykonanie kotłowni (inst. grzewcze, wodne, Kan. I went.) wraz z zakupem kotła i innych urządzeń kotłowni nie wchodzi w zakres przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź 22. Nie wchodzi w zakres opracowania.
Pytanie 23. Prosimy o potwierdzenie że z zakresu instalacji wod-kan należy wykonać tylko podłączenia urządzeń sanitarnych (umywalki, miski ustępowe, brodziki, pisuary, zlewy) bez baterii wypływowych.. Prosimy o potwierdzenie że wykonanie rurarzu, zaworów, prób szczelności inst. wod-kan nie wchodzi w zakres przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź 23. Podłączenie urządzeń sanitarnych z bateriami wypływowymi. Wykonanie rurarzu, zaworów, prób szczelności nie wchodzi w zakres opracowania.
Pytanie 24. Brak w przedmiarach san. przewodów i osprzętu dla inst. went. mech. łazienek. Prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź 24. Wentylator EURO 1 Ø100– 6szt. – w zestawieniu znajdują się te wentylatory (błędnie wpisanych jest 5 szt.). Włączenie do kanałów w opracowaniu architektonicznym.
Pytanie 25. Prosimy o wyjaśnienie w jaki sposób należy rozprowadzić instalację c.o. do grzejników w szlichcie grub. 2-3 cm na parterze oraz bezpośrednio pod płytkami na I piętrze. Przedmiar robót budowlanych nie uwzględnia rozbiórek podłóg.
Odpowiedź 25. Dodatkowa pozycja (do powyższego pkt): Wykonanie bruzd poziomych w posadzkach drewnianych o szerokości 6 cm oraz uzupełnienie pianką - celem rozprowadzenia instalacji c.o. - poz. 180
W związku ze zmianami zmieniła się ilość wywiezienia gruzu – poz. 23 i 24
Pytanie 26. Czy w ofercie należy uwzględnić wyposażenie dla niepełnosprawnych, np. uchwyty w pomieszczeniach WC. Jeśli tak proszę o informacje jakie i ile?
Odpowiedź 26.
Parter : poręcz uchylna do wc x2
Poręcz uchylna do umywalki x1
Piętro : poręcz uchylna do wc x2 na sanitariat
Poręcz uchylna do umywalki x1 na sanitariat
Siedzisko prysznicowe uchylne x 1 na sanitariat
Uchwyt kątowy w prysznicu x 1 na sanitariat
Uchwyty ze stali węglowej malowanej proszkowo w kolorze białym RAL 9003.
Pytanie 27. Proszę o udostępnienie rysunków konstrukcyjnych schodów wewnętrznych i zewnętrznych, płyt stropowych, nadproży, żeber żelbetowych oraz zestawienia ich zbrojenia.
Odpowiedź 27. W załączeniu.
Projekt jak i realizacja zgodnie z wytycznymi Inwestora obejmuje minimum niezbędnych robót budowlanych w celu przystosowania do założonej funkcji z maksymalnym wykorzystaniem istniejącej dobrej substancji budowlanej . Dlatego nie wymienia się posadzek , stropu nad piętrem, skuwanie tynków tylko w niezbędnym zakresie . Wymagane jest doświadczenie w przebudowywaniu starych budynków. W przebudowach takich budynków do końca nie wiadomo czy nie pojawią się dodatkowe roboty budowlane ze względu na ukryte wady konstrukcji czy instalacji.
Z up. WÓJTA
Marian Magnuszewski
ZASTĘPCA WÓJTA
Metryka strony